Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The DMM AmericanO Carabiner is a larger version of the classic DMM Ultra O Carabiner. It shares the same stable loading characteristics but with more volume making it useful for activities such as tree work.
The DMM AmericanO locksafe carabiner features an autlocking gate which requires three distinct movements to open but locks closed automatically.
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Oval |
| Gate Type: | 3-Stage Lock |
| MBS Major Axis: | 25 kN |
| MBS Minor Axis: | 9 kN |
| MBS Gate Open: | 7 kN |
| Gate Opening: | 22 mm |
| Dimensions: | 69 x 114 mm |
| Weight: | 94 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362 |
| Country Of Origin: | United Kingdom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.