Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The DMM Ceros Carabiner is designed specifically to correctly orientate loads. This provides extra safety when used for rope rescue, rappelling, or any other work at height use.
฿1,182.00
Price includes 7% VAT
The DMM Ceros aluminum carabiner is designed specifically to correctly orientate loads. The design adds additional safety for use in rope rescue, rope access, and training students in rappelling.
The added carabiner security is achieved with an internal wire gate that holds the DMM Ceros captive on a harness or lanyard and a horn which prevents devices moving onto the connectors spine. The carabiner also features a full profile top bar to help resist wear when used with a munter (Italian) or other friction hitch.
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Pear HMS Shape |
| Gate Type: | 3-Stage Lock |
| MBS Major Axis: | 25 kN (2550 kg) |
| MBS Minor Axis: | 7 kN (710 kg) |
| MBS Gate Open: | 7 kN (710 kg) |
| Gate Opening: | 19 mm |
| Dimensions: | 74 x 121 mm |
| Weight: | 93 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362 |
| Country Of Origin: | United Kingdom |



Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.