Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The 30kN DMM Boa is a large HMS aluminum carabiner designed for rope rescue and heavy use.
฿1,277.00
Price includes 7% VAT
The 30kN DMM Boa is a large HMS aluminum carabiner designed for rope rescue and heavy use. The large design makes it especially useful for tree climbing and rigging use because of it’s versatility.
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Pear HMS Shape |
| Gate Type: | 3-Stage Lock |
| MBS Major Axis: | 30 kN (3060 kg) |
| MBS Minor Axis: | 12 kN (1220 kg) |
| MBS Gate Open: | 9 kN (920 kg) |
| Gate Opening: | 23 mm |
| Dimensions: | 83 x 122 mm |
| Weight: | 97 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362, UIAA |
| Country Of Origin: | United Kingdom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.