Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The DMM Impel is a lightweight, strong and extremely compact pulley. The Impel features sealed ball bearings for excellent efficiency and smooth hot-forged side plates. The Impel pulley is ideal as part a personal rope kit for ascending, hauling, and positioning.
| Sheave Width: | 11 mm |
| Maximum Rope Diameter: | 11 mm |
| Sheave Diameter: | 27 mm |
| Working Load Limit (WLL): | 5 kN |
| Minimum Breaking Strength (MBS): | 25 kN |
| Weight: | 62 g |
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Sheave Material: | Aluminum |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.