Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The DMM Rhino HMS (pear-shaped) carabiner features a unique ‘horn’ on its spine that significantly reduces the risk of cross-loading. Cross-loading occurs when a carabiner is loaded in a way that applies force across its gate, drastically reducing its strength. The Rhino’s ‘horn’ effectively prevents belay devices, pulleys, and other equipment from shifting into this dangerous position.
฿817.00
Price includes 7% VAT
The DMM Rhino HMS carabiner feature a ‘horn’ on the leading edge of the spine significantly reduces the possibility of cross loading with rigging, belay & rope devices, and pulleys. The ‘horn’ restricts the rotation of devices, whilst the clean nose design provides snag-free gate entry. The smooth and robust top bar is contrasted by I-Beam construction on the non-rope bearing surfaces.
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Pear HMS Shape |
| Gate Type: | Screw Lock |
| MBS Major Axis: | 27 kN (2750 kg) |
| MBS Minor Axis: | 9 kN (920 kg) |
| MBS Gate Open: | 7 kN (710 kg) |
| Gate Opening: | 20 mm |
| Weight: | 72 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362 |
| Country Of Origin: | United Kingdom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.