Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The Omni-block 1.1 single pulley is a small light weight pulley with integrated swivel designed for rope rescue and rope access use.
฿4,029.00 – ฿4,109.00Price range: ฿4,029.00 through ฿4,109.00
Price includes 7% VAT
The patented Omni-Block 1.1 Swivel Single Pulley has proven its value through the years as a unique tool for rope rescue and rope access. Normally a pulley has been used in conjunction with a carabiner(snap link) and a swivel in many applications. The swivel is essential to correctly orient the pulley and prevent rope from touch the side plates of the pulley and greatly reducing efficiency. The Omni-Block Swivel Pulley has a built in sealed ball bearing swivel instead making rigging easier. This also makes the pulley system shorter which is beneficial in situations such as confined space rigging.
The unique double locking sideplate gives you secure access to the pulley while you’re still connected to the anchor. With a traditional pulley, the pulley must be disconnected to remove or attach a rope. The Omni-Block Pulley allows a rope to be attached or removed without disconnecting the pulley. This is safer and also helps preventing accidentally dropping the pulley.
The Rock Exotica Omni-Block Swivel Single Pulley gives you the most flexibility to do your job safely and more efficiently than a traditional pulley.
The unique double locking sideplate gives you secure access to the pulley while you’re still connected to the anchor. With a traditional pulley, the pulley must be disconnected to remove or attach a rope. The Omni-Block Pulley allows a rope to be attached or removed without disconnecting the pulley. This is safer and also helps preventing accidentally dropping the pulley.
The small size of the 1.1 inch Omni-Block Pulley makes it perfect for use in a lightweight mountain rescue set or for tactical use where weight is a major concern.
NOTE: The Rock Exotica Omni-Block Pulleys are available in 1.1 inch, 1.5 inch, 2.0 inch, and 2.6 inch versions.
| Minimum Breaking Strength (MBS): | 23 kN (2350 kg) |
| Working Load Limit (WLL): | 5 kN (510 kg) |
| Sheave Diameter: | 28 mm |
| Sheave Material: | Aluminum |
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Maximum Rope Diameter: | 13 mm |
| Weight: | 140 g |
| Certification: | CE, EN 12278 |
| Country Of Origin: | United States |

฿4,029.00 – ฿4,109.00Price range: ฿4,029.00 through ฿4,109.00
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.