Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The Omni-Block SwivaBiner combines a swiveling carabiner and pulley into one tool, and incorporates a unique sideplate that opens while the pulley is still attached to the anchor.
฿5,624.00
Price includes 7% VAT
Contact For Availability
The Omni-Block SwivaBiner combines a swiveling carabiner and pulley into one tool, and incorporates a unique sideplate that opens while the pulley is still attached to the anchor.
The Omni-Block SwivaBiner consists of two of Rock Exotica’s products merged together. A 1.1 inch Omni-Block Pulley combined with a SwivaBiner. This allows the direct connection of the Omni-Block without having to use an additional carabiner. This makes them perfect for rigging tasks such as setting a quick redirect.
| Minimum Breaking Strength (MBS): | 23 kN (2350 kg) |
| Working Load Limit (WLL): | 5 kN (510 kg) |
| Sheave Diameter: | 28 mm |
| Sheave Material: | Aluminum |
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Maximum Rope Diameter: | 13 mm |
| Dimensions: | 112 x 51 mm |
| Weight: | 200 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 12278, EN 362 |
| Country Of Origin: | United States |

Contact For Availability
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.