Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The Orbiter A single sheave pulley is designed for arborists. Its dual connection points eliminate torsion and side loading, optimizing friction hitch performance for smoother, safer ascents.
฿1,058.00
Price includes 7% VAT
3 in stock
Single Pulley ‘Orbiter A’, an innovative pulley with mobile light alloy side plates which comes with two connecting holes to increase the efficiency of the friction knot in tree climbing
Characteristics
| Minimum Breaking Strength (MBS): | 30 kN (3060 kg) |
| Sheave Material: | Aluminum |
| Bearing Type: | Bushing |
| Maximum Rope Diameter: | 13 mm |
| Dimensions: | 58 x 71 x 32 mm |
| Weight: | 104 g |
| Certification: | CE, EN 12278 |
| Country Of Origin: | Italy |


3 in stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.