Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The Rock Exotica Orbitor Swivel is a compact, aluminum, ball-bearing swivel rescue and rigging. Designed for smooth rotation and life safety, it accepts multiple carabiners. Made in the USA.
฿2,620.00
Price includes 7% VAT
1 in stock
The Rock Exotica Orbitor is a low profile swivel rated for life safety applications. The large eyes accept multiple carabiners while it’s small smooth design and minimum size and weight make it ideal for applications where a small efficient swivel is needed.
| Minimum Breaking Strength (MBS): | 26 kN (2650 kg) |
| Working Load Limit (WLL): | 5 kN (510 kg) |
| Material: | Aluminum |
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Dimensions: | 81 x 38 mm |
| Weight: | 99 g |
| Certification: | CE |
| Country Of Origin: | United States |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.