Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
฿524.00
Price includes 7% VAT
The DMM PerfectO Snap Gate is a compact true oval carabiner that maintains ease of use, even one-handed. Its shape provides effective centering of loads and the fully rounded rope bearing areas increase carabiner and rope longevity. Its keylock nose allows snag-free operation.
The non locking DMM PerfectO Snap Gate carabiner is ideal for use during sport activities, everyday use, or other situations where a locking gate carabiner isn’t needed.
Features
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Oval |
| MBS Major Axis: | 24 kN (2450 kg) |
| MBS Minor Axis: | 7 kN (710 kg) |
| MBS Gate Open: | 7 kN (710 kg) |
| Dimensions: | 56 x 95 mm |
| Weight: | 50 g |
| Certification: | CE, EN 12275 |
| Country Of Origin: | United Kingdom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.