Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The Petzl Ring Open gated ring is designed for semi-permanent connection of equipment. The round shape allows it to function optimally in all directions. It has a large opening that allows installation of ropes with sewn terminations.
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Oval |
| MBS Major Axis: | 23 kN (2350 kg) |
| MBS Minor Axis: | 23 kN (2350 kg) |
| Gate Opening: | 11 mm |
| Weight: | 70 g |
| Certification: | CE, EN 362 |
| Country Of Origin: | European Union |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.