Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
DMM Phantom HMS Carabiner is a lightweight, strong, screw-lock carabiner designed for professional climbers and riggers. Ideal for belaying, rappelling, and anchor systems. Compact pear shape ensures smooth rope handling. Durable aluminum construction made in the UK.
฿841.00
Price includes 7% VAT
The Phantom is an extremely compact, lightweight and yet strong, true HMS shape carabiner that is ideally suited to belaying and rigging. Use of an extra-short gate means it can take two clove hitches with ease.
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Pear HMS Shape |
| Gate Type: | Screw Lock |
| MBS Major Axis: | 25 kN (2550 kg) |
| MBS Minor Axis: | 9 kN (920 kg) |
| MBS Gate Open: | 7 kN (710 kg) |
| Gate Opening: | 20 mm |
| Dimensions: | 71 x 96 mm |
| Weight: | 56 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362 |
| Country Of Origin: | United Kingdom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.