Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The Pillar Pro TG, an oval autolocking aluminum carabiner particularly suitable for rope access, rope rescue, and tree climbing.
฿827.00 – ฿858.00Price range: ฿827.00 through ฿858.00
Price includes 7% VAT
The Pillar Pro TG is an oval aluminum carabiner. It is particularly suitable for rope access, rope rescue, and tree climbing. It is constructed with a hot-forged light aluminum alloy body and a three stage autolocking triplex gate. Particularly suitable for recovery and rescue operations, mountaineering, speleology, aid climbing and big wall.
Characteristics
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Oval |
| Gate Type: | 3-Stage Lock |
| MBS Major Axis: | 25 kN (2550 kg) |
| MBS Minor Axis: | 12 kN (1220 kg) |
| MBS Gate Open: | 7 kN (710 kg) |
| Gate Opening: | 21 mm |
| Dimensions: | 111 x 64 mm |
| Weight: | 73 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362, UIAA |
| Country Of Origin: | Italy |


฿827.00 – ฿858.00Price range: ฿827.00 through ฿858.00

฿827.00 – ฿858.00Price range: ฿827.00 through ฿858.00
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.