Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The DMM Pinto Rig 2 pulley features a 38mm sheave for larger ropes but is still small and lightweight with a textile friendly connections and a full strength becket.
฿2,804.00
Price includes 7% VAT
The DMM Pinto (Pulley I Need To Own) 2 Rig features a 38mm sheave for larger ropes but is still small and lightweight with a textile friendly connections and a full strength becket. Pinto pulleys are incredibly versatile pulleys that work well in most moving rope systems.
The DMM Pinto Rig 2 is not just a makeover of the original design. DMM kept the same compact and lightweight form of the original Pinto Rig but fitted it with efficient ball bearings meaning it will do everything it always has done better than ever.
The Pinto Rig 2 features a recessed sheave design to create a completely smooth rope channel meaning your rope or tagline will never snag and always sit on the sheave when feeding in at odd angles.
FEATURES
| Minimum Breaking Strength (MBS): | 50 kN (5100 kg) |
| Working Load Limit (WLL): | 10 kN (1020 kg) |
| Sheave Diameter: | 38 mm |
| Sheave Width: | 21 mm |
| Sheave Material: | Aluminum |
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Maximum Rope Diameter: | 16 mm |
| Dimensions: | 115 x 60 x 37 mm |
| Weight: | 220 g |
| Certification: | CE, EN 12278 |
| Country Of Origin: | United Kingdom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.