Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
฿3,860.00
Price includes 7% VAT
The Revolver Rig Screwlock is a connector with an integrated pulley sheave. It features a high efficiency roller bearing sheave(s), threaded removable captive bar and a full strength textile friendly becket.
The uniquely profiled spine and captive bar aid in maintaining correct orientation.
The design of the DMM Revolver Rig is such that when using a connector attached to the becket any friction between the connector and rope is minimised.
Features
| Minimum Breaking Strength (MBS): | 25 kN (2550 kg) |
| Working Load Limit (WLL): | 5 kN (510 kg) |
| Sheave Diameter: | 24 mm |
| Sheave Width: | 22 mm |
| Sheave Material: | Aluminum |
| Bearing Type: | Ball Bearing |
| Dimensions: | 76 x 160 mm |
| Weight: | 197 g |
| Certification: | CE, EN 12278, EN 362 |
| Country Of Origin: | United Kingdom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.