Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The rockO aluminum carabiner is a blend of the traditional oval and the rockD giving it more strength than the standard oval that is ideal for rope rescue or work at height.
฿1,160.00 – ฿1,178.00Price range: ฿1,160.00 through ฿1,178.00
Price includes 7% VAT
The Rock Exotica rockO aluminum carabiner is based on the traditional oval carabiner and it is one of the greatest carabiners for rope access, rope rescuing, climbing, caving, and cayoneering. The oval carabiner was the original carbiner design. The rockO carabiner uses this traditional shape but makes it slightly non-symetrical to increase the strength. This non-symetrical design moves more of the weight towards the stronger spine and away from the weaker gate. This design is great for users that need extra room in the carabiner while keeping gear aligned.
The mean breaking strength (MBS) of the rockO carabiner is weaker than the rockD carabiner but because of the shape can maintain its breaking strength in more rigging situations. This makes the Rock Exotica rockO carabiner is a perfect general use carabiner.
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Oval |
| Gate Type: | 3-Stage Lock |
| MBS Major Axis: | 24 kN (2450 kg) |
| MBS Minor Axis: | 11 kN (1120 kg) |
| MBS Gate Open: | 6 kN (610 kg) |
| Gate Opening: | 23.6 mm |
| Weight: | 80 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362 |


฿1,160.00 – ฿1,178.00Price range: ฿1,160.00 through ฿1,178.00
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.