Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
฿2,122.00
Price includes 7% VAT
32 in stock
The Rock Exotica rockD stainless steel carabiner is the right choice for a strong compact carabiner that is tough enough for the harshest of rope rescue environments. The narrow, asymmetric “D” shape concentrates the load along the spine, which maximizes the strength of the carabiner along the major axis.
Not only is the frame of the rockD Stainless carabiner made from stainless steel, but also the components within the carabiner are made from stainless steel. Each piece of the carabiner will resist corrosion far beyond the equivalent materials found in other non-stainless carabiners.
| Material: | Stainless Steel |
| Shape: | D-Shape |
| Gate Type: | 3-Stage Lock |
| MBS Major Axis: | 45 kN (4590 kg) |
| MBS Minor Axis: | 19 kN (1940 kg) |
| MBS Gate Open: | 11 kN (1120 kg) |
| Gate Opening: | 25 mm |
| Weight: | 221 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.