Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
The DMM Ultra O is a symmetrical carabiner ideal for use with descenders, pulleys, swivels and shackles. The Ultra Os shape allows devices to self-center under load with minimal movement from the carabiner.
Oval connectors are popular in rope access and tree care situations where multiple connectors, slings, ropes or even pulleys can be connected. They are equally at home in fall arrest situations or as part of a pre-rigged rescue system. The round basket shape allows any of the connection points to self-centre when weighted – this helps avoid the unnerving click that often happens with a more D-shaped connector. The symmetrical basket mean rotation within systems is not required as they sit comfortably either way round.
| Material: | Aluminum |
| Shape: | Oval |
| Gate Type: | 3-Stage Lock |
| MBS Major Axis: | 25 kN (2550 kg) |
| MBS Minor Axis: | 12 kN (1220 kg) |
| MBS Gate Open: | 7 kN (710 kg) |
| Gate Opening: | 19 mm |
| Weight: | 74 g |
| Certification: | CE, EN 12275, EN 362, UIAA |
| Country Of Origin: | United Kingdom |

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.